ZpětÚvodAktuality Chystá se novela zákona o PENB

Chystá se novela zákona o PENB

09.06.2014 14:35

Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje zpřísnit kontroly energetických průkazů budov. Státní energetická inspekce, která dohlíží na dodržování povinnosti, byla dlouho benevolentní a kontroly zahájila až v posledním čtvrtletí loňského roku. Dosud tak stihla řádově jen desítky kontrol. Přesto se objevují první hrozby pokut i pro fyzické osoby.

Každý desátý průkaz bude podroben kontrole
Podle plánů ministerstva by se nově měla kontrolovat nejméně jedna desetina všech vydaných průkazů. V rámci prověrek už také nebude stačit pouze kontrola existence průkazu, ale inspektoři se zaměří i na ověření vstupních údajů o budově a porovnání s výsledky uvedenými v průkazu.
Současné vedení ministerstva průmyslu a obchodu také dokončilo návrh novely zákona, která má státu dát silnější nástroje při kontrolách PENB. Chystaná novela mimo jiné stanoví, že energetičtí specialisté musí evidovat všechny průkazy ve společné databázi. Informace o prodejích či pronájmech budou muset podle novely poskytnout státu také realitní kanceláře. Ty tak nebudou muset činit automaticky u všech transakcí, ale pouze na vyžádání inspektorů. Vzniká tak však tlak na prodejce i  majitele nemovitostí.

O PENB
Průkaz energetické náročnosti si musí podle zákona nechat zpracovat každý, kdo staví nový rodinný dům či byt, prodává starší rodinný dům či byt nebo kdo je nově pronajímá. Výjimkou jsou družstevní byty. Za chybějící průkaz hrozí pokuta od 50 do 100 tisíc korun.


Hledání nemovitosti

Vyzkoušejte naše služby zavoláme vám

Poptávky dne

Výkup nemovitostí ihned

Zaplatíme za Vaší nemovitost nebo jen podíl na nemovitosti v hotovsti ihned.

Lékař koupí chalupu na Svitavsku. Tel: 734 255 150

Sháním cca kolem 2mil starší rodinný domek na trvalé bydlení. Nejlépe kolem Žehrova, Žďáru, Olšiny. Jsem zatím sám ale do budoucna rodina možná. Platím hotově peníze jsou na účtu připraveny.604 917 753

Více poptávek


Vyrobila eBRÁNA

© 2022, Tana realitní kancelář s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑